خط تلفن خدمات
نمودار اتصال مدار با نمادهای عنصر مدار، نمودار مدار نامیده می شود. نمودار مدار نوعی نمودار چیدمان اصلی است که توسط افراد برای نیازهای پژوهشی و برنامه ریزی مهندسی ترسیم می شود که بر اساس نمادهای استاندارد فیزیکی و الکتریکی است. می تواند اصل کار اجزا را بداند و یک طرح برنامه ریزی برای تجزیه و تحلیل عملکرد و نصب محصولات الکترونیکی و الکتریکی ارائه دهد.
نمودار مدار یکی از مهارت های اساسی است که مهندسان الکترونیک باید یاد بگیرند. این مقاله اطلاعات مدار کلاسیک مربوط به منبع تغذیه تنظیمشده، منبع تغذیه مبدل DCDC، منبع تغذیه سوئیچینگ، مدار شارژ و منبع جریان ثابت را جمعآوری میکند و جدیدترین اطلاعات مرجع نمودار مدار را در اختیار مهندسان قرار میدهد که فوقالعاده کامل و دقیق است و فقط میتواند اینجا به شما کمک کند!
اول ،منبع تغذیه تنظیم شده
1،نمودار مدار تثبیت کننده ولتاژ قابل تنظیم ولتاژ 3 تا 25 ولت
محدوده قابل تنظیم منبع تغذیه تنظیم شده بین 3.5 ولت و 25 ولت است و جریان خروجی زیاد است. منبع تغذیه تنظیم شده از یک مدار لوله تنظیم کننده قابل تنظیم استفاده می کند تا ولتاژ خروجی رضایت بخش و پایداری به دست آورد.
اصل کار: پس از یکسو کردن و فیلتر کردن، ولتاژ DC توسط R1 به پایه لوله تنظیم می شود که باعث رسانایی لوله تنظیم می شود. وقتی V1 رسانا است، ولتاژ از RP و R2 عبور می کند تا V2 رسانا شود و سپس V3 نیز رسانا است. در این زمان، ولتاژهای امیتر و کلکتور V1، V2 و V3 تغییر نمی کنند (عملکرد آنها دقیقاً مانند عملکرد لوله تثبیت کننده ولتاژ است). با تنظیم RP می توان یک ولتاژ خروجی پایدار به دست آورد و نسبت R1، RP، R2 و R3 مقدار ولتاژ خروجی این مدار را تعیین می کند.
انتخاب جزء: ترانسفورماتور T 80 وات × 100 وات، با ورودی AC220 و خروجی AC28V است. 1A برای FU و 3a ~ 5a برای FU2. 6A02 برای VD1 و VD2 انتخاب شده است. پتانسیومتر معمولی RP 1W با مقاومت 250K×330K، C1 3300μ خازن الکترولیتی F/35V، 0.1μ برای C2 و C3. خازن یکپارچه F، C4 470μ خازن الکترولیتی F/35v. R1 180 ~ 220Ω/0.1W ~ 1W، R2، R4 و R5 10KΩ و 1/8W است. 2N3055 را برای V1، 3DG180 یا 2SC3953 را برای V2، و 3CG12 یا 3CG80 را برای V3 انتخاب کنید.
2،نمودار مدار منبع تغذیه تنظیم شده و قابل تنظیم 3 ~ 15 ولت
مهم نیست که چگونه رایانه ها را تعمیر کنید یا محصولات الکترونیکی بسازید، بدون منبع تغذیه تنظیم شده نمی توانید انجام دهید. در اینجا یک منبع تغذیه تنظیم شده با ولتاژ مستقیم DC از 3 تا 15 ولت قابل تنظیم است و حداکثر جریان می تواند به 10 آمپر برسد. این مدار از مدار یکپارچه منبع ولتاژ استاندارد با دقت بالا TL431 با ویژگی های جبران دما استفاده می کند که باعث می شود دقت ولتاژ تنظیم شده بالاتر باشد. اگر شرایط خاصی وجود نداشته باشد، اساساً می تواند تعمیر و نگهداری و استفاده معمولی را برآورده کند. شکل زیر را برای مدار ببینید.
اصل کار آن به دو بخش تقسیم می شود. قسمت اول یک مدار منبع تغذیه با تنظیم 5V1.5A ثابت است و قسمت دوم یک مدار تنظیم شده با جریان بالا با دقت بالا با مسیرهای قابل تنظیم مداوم از 3 تا 15 ولت است.
مدار مدار اول بسیار ساده است. پس از اینکه ولتاژ DC اصلاح شده توسط ترانسفورماتور ولتاژ AC ثانویه 8 ولت از طریق پل سیلیکونی QL1 توسط خازن الکترولیتی C1 فیلتر شد، می توان یک منبع تغذیه تنظیم شده ثابت 5V1A در انتهای خروجی توسط رگولاتور ولتاژ سه ترمینال 5 ولتی LM7805 بدون هیچ گونه تنظیمی تولید کرد. این منبع تغذیه می تواند به عنوان منبع تغذیه داخلی در هنگام تعمیرات اساسی برد کامپیوتر مورد استفاده قرار گیرد.
قسمت دوم اساساً مانند منبع تغذیه تنظیم شده سری معمولی است، با این تفاوت که از مدار مجتمع منبع ولتاژ استاندارد TL431 با ویژگی های جبران دما و دقت بالا استفاده می شود، بنابراین مدار ساده شده، هزینه کاهش می یابد و عملکرد تثبیت ولتاژ بسیار بالا است
در شکل، مقاومت R4، تنظیم کننده ولتاژ TL431 و پتانسیومتر R3 یک منبع ولتاژ ثابت قابل تنظیم پیوسته را تشکیل می دهند که ولتاژ مرجع برای پایه BG2 را فراهم می کند. مقدار تنظیم شده تنظیم کننده ولتاژ TL431 به طور مداوم قابل تنظیم است که حداکثر ولتاژ خروجی منبع تغذیه تنظیم شده را تعیین می کند. اگر می خواهید محدوده ولتاژ قابل تنظیم را گسترش دهید، می توانید مقادیر مقاومت R4 و R3 را تغییر دهید و البته ولتاژ ثانویه ترانسفورماتور نیز باید افزایش یابد.
توان ترانسفورماتور را می توان به طور انعطاف پذیر با توجه به جریان خروجی کنترل کرد و ولتاژ ثانویه حدود 15 ولت است. رکتیفایر QL برای یکسو کننده پل از پل سیلیکونی 15-20 آمپر ساخته شده است که دارای ساختار فشرده و یک پیچ ثابت در وسط است. می توان آن را مستقیماً روی صفحه آلومینیومی بدنه ثابت کرد که برای دفع گرما مفید است.
آنچه کار می کند لوله سیلیکونی NPN با جریان بالا با پوسته فلزی است. به دلیل ارزش حرارتی بالا، اگر شاسی اجازه می دهد، سعی کنید یک هیت سینک بزرگ بخرید تا منطقه دفع گرما را گسترش دهید. اگر نیازی به جریان زیاد ندارید، می توانید به لوله سیلیکونی با توان کمتر نیز سوئیچ کنید که می تواند حجم را کوچکتر کند.
خازن های الکترولیتی فیلتر 50V4700uF C5 و C7 به ترتیب با سه خازن به صورت موازی متصل می شوند تا خروجی جریان زیاد پایدارتر باشد. علاوه بر این، این خازن را باید با حجم نسبتاً زیاد خریداری کرد و آنهایی که حجم کمی دارند نیز باید تا جایی که امکان دارد برچسب 50V4700uF داشته باشند. هنگامی که ولتاژ به طور مکرر نوسان می کند یا برای مدت طولانی استفاده نمی شود، به راحتی از کار می افتد.
در پایان، بیایید در مورد ترانسفورماتور قدرت صحبت کنیم. اگر خودتان نمی توانید آن را باد کنید و نمی توانید یک نمونه آماده بخرید، می توانید به جای ترانسفورماتور یک منبع تغذیه سوئیچینگ آماده بیش از 200 وات بخرید. به این ترتیب، عملکرد تثبیت ولتاژ را می توان بیشتر بهبود بخشید، اما هزینه ساخت تفاوت زیادی ندارد. سایر قطعات الکترونیکی نیاز خاصی ندارند و پس از نصب می توانند بدون تنظیم زیاد کار کنند.
دوم ،منبع تغذیه سوئیچینگ
1،اصل کار کنترل یکپارچه IC-UC3842 برای منبع تغذیه سوئیچینگ PWM
شکل زیر بلوک دیاگرام داخلی و پین دیاگرام UC3842 را نشان می دهد. UC3842 از حالت مدولاسیون قابل کنترل عرض پالس فرکانس کاری ثابت استفاده می کند و دارای 8 پین است. عملکرد هر پین به شرح زیر است:
①این انتهای خروجی تقویت کننده خطای پا است و عنصر مقاومت-خازن خارجی برای بهبود ویژگی های بهره و فرکانس تقویت کننده خطا استفاده می شود.
(2) پین ترمینال ورودی ولتاژ فیدبک است که با ولتاژ مرجع 2.5 ولت در ترمینال غیر معکوس آمپلی فایر خطا مقایسه می شود تا ولتاژ خطا تولید کند، بنابراین عرض پالس را کنترل می کند.
③ پاها ورودی تشخیص جریان هستند و هنگامی که ولتاژ شناسایی شده از 1 ولت بیشتر شود، عرض پالس کاهش می یابد تا منبع تغذیه به طور متناوب کار کند.
④ پا ترمینال زمان بندی است و فرکانس کاری نوسانگر داخلی با ثابت زمانی مقاومت خارجی - خازن، f=1.8/(RT×) تعیین می شود. CT);
⑤ پاها مشترک هستند.
⑥ پا ترمینال خروجی فشاری است، داخل آن قطب توتم است، زمان بالا آمدن و سقوط تنها 50 ثانیه است و ظرفیت رانندگی ± است. 1A
⑦ پین انتهای منبع تغذیه منبع تغذیه DC است که عملکرد قفل کردن ولتاژ و ولتاژ بیش از حد را دارد و مصرف برق تراشه 15 میلی وات است.
⑧ پاها ترمینال خروجی ولتاژ مرجع 5 ولت با ظرفیت بار 50 میلی آمپر هستند.
بلوک دیاگرام اصلی داخلی UC3842
UC3842 یک کنترل کننده یکپارچه منبع تغذیه سوئیچینگ PWM با عملکرد عالی، کاربرد گسترده و ساختار ساده است. از آنجا که فقط یک ترمینال خروجی دارد، عمدتاً برای سوئیچینگ منبع تغذیه که توسط ترمینال صوتی کنترل می شود استفاده می شود.
3842 پین UC7 ترمینال ورودی ولتاژ است و محدوده ولتاژ شروع آن 16-34 ولت است. هنگامی که منبع تغذیه شروع می شود، VCC16V، ولتاژ ورودی مقایسه کننده 0 است، در این زمان، ولتاژ مرجع تولید نمی شود و مدار کار نمی کند. هنگامی که Vcc﹥16V، مقایسه کننده ولتاژ ورودی اشمیت سطح بالایی را به رگولاتور ولتاژ سرخس 5 ولتی می فرستد که یک ولتاژ مرجع 5 ولت تولید می کند که از یک طرف مدار داخلی را برای کار و از طرف دیگر عبور می کند.
⑧ پاها ولتاژ مرجع خارجی را فراهم می کنند. هنگامی که مقایسه کننده اشمیت به سطح بالا تبدیل شد (پس از شروع به کار تراشه)، Vcc را می توان در محدوده 10 ولت تا 34 ولت تغییر داد بدون اینکه بر وضعیت کاری مدار تأثیر بگذارد. هنگامی که Vcc کمتر از 10 ولت باشد، مقایسه کننده اشمیت دوباره به سطح پایین تبدیل می شود و مدار کار نمی کند.
هنگامی که منبع ولتاژ مرجع دارای خروجی ولتاژ مرجع 5 ولت باشد، مقایسه کننده منطقی تشخیص ولتاژ مرجع به سیگنال سطح بالایی به مدار خروجی می رسد. در همین حال، نوسان ساز یک سیگنال نوسانی f=/Rt.Ct را با توجه به پارامترهای Rt و Ct خارجی پین ④ تولید می کند و این سیگنال مستقیماً به ورودی مدار قطب توتم اعمال می شود.
مسیر دیگر به ترمینال تنظیم تریگر عرض پالس PWM اضافه می شود و ترمینال R مدولاتور عرض پالس RS PWN به ترمینال خروجی مقایسه کننده تشخیص جریان متصل می شود. ترمینال R ترمینال کنترل وظیفه است. هنگامی که ولتاژ R افزایش می یابد، عرض پالس ترمینال Q گسترده می شود، و عرض پالس ترمینال ⑥ نیز افزایش می یابد (نسبت وظیفه افزایش می یابد). هنگامی که ولتاژ در ترمینال R کاهش می یابد، پالس در ترمینال Q باریک می شود، و عرض پالس در پایه ⑥ نیز باریک می شود (چرخه کار کاهش می یابد).
زمان بندی هر نقطه در UC3842 در شکل نشان داده شده است. فقط زمانی که نقطه E در سطح بالا باشد، و تمام نقاط A و B در سطح بالا باشند، سطح بالا به نقطه D و سطح پایین به نقطه C ارسال می شود. در غیر این صورت، سطح پایین به نقطه ارسال می شود. نقطه D و سطح بالا به نقطه C ارسال می شود. ② پاها به طور کلی به سیگنال نمونه برداری ولتاژ خروجی متصل می شوند که به آن سیگنال بازخورد نیز می گویند. ② هنگامی که ولتاژ پا افزایش می یابد، ① ولتاژ پا کاهش می یابد، و ولتاژ در ترمینال R نیز کاهش می یابد، بنابراین ⑥ پالس پا باریک می شود. برعکس، ⑥ نبض پا بازتر می شود.
③ پاها پایانه های سنجش جریان هستند. معمولاً یک مقاومت نمونه برداری کوچک به صورت سری به منبع یا امیتر لوله برق متصل می شود تا جریان عبوری از لوله کلید را به ولتاژ تبدیل کند و این ولتاژ را وارد پاها کند. هنگامی که اتصال کوتاه بار یا دلایل دیگر باعث می شود جریان لوله برق افزایش یابد و ولتاژ مقاومت نمونه برداری از 1 ولت بیشتر شود، پین ⑥ خروجی پالس را متوقف می کند، بنابراین به طور موثر از لوله برق در برابر آسیب محافظت می کند.
2،مدار منبع تغذیه تنظیم شده DC سوئیچینگ 12 ولت، 20 وات متشکل از TOP224P
مدار منبع تغذیه تنظیم شده DC سوئیچینگ 12 ولت و 20 وات متشکل از TOP224P در شکل نشان داده شده است.
دو مدار مجتمع در مدار استفاده می شود: منبع تغذیه سوئیچینگ یکپارچه سه ترمینال TOP224P (IC1) و اپتوکوپلر خطی PC817A (IC2). برق AC توسط UR و Cl یکسو و فیلتر می شود تا Ui ولتاژ بالا DC تولید کند، که برق سیم پیچ اولیه ترانسفورماتور فرکانس بالا T را تامین می کند.
VDz1 و VD1 میتوانند پیک ولتاژ تولید شده توسط اندوکتانس نشتی را به یک مقدار مطمئن ببندند و ولتاژ زنگ را کاهش دهند. سرکوبگر ولتاژ گذرا P6KE200 با ولتاژ شکست معکوس 200 ولت در VDz1 و دیود بازیابی فوق سریع UF4005 با 1A/600v در VDl استفاده می شود.
ولتاژ سیم پیچ ثانویه توسط V Φ، C2، Ll و C3 تصحیح و فیلتر می شود و ولتاژ خروجی 12 ولت Uo به دست می آید. مقدار Uo با مجموع ولتاژ پایدار Uz2 از VDz2، افت ولتاژ رو به جلو UF LED در اپتوکوپلر و افت ولتاژ در R1 تنظیم می شود.
سایر مقادیر ولتاژ خروجی را می توان با تغییر نسبت چرخش ترانسفورماتور فرکانس بالا و مقدار تنظیم شده VDz2 به دست آورد. R2 و VDz2 V همچنین یک بار ساختگی برای خروجی 12 ولت برای بهبود نرخ تنظیم بار در بار سبک ارائه می دهند. ولتاژ سیم پیچ بازخورد توسط VD3 و C4 تصحیح و فیلتر می شود و سپس به ولتاژ بایاس مورد نیاز TOP224P عرضه می شود. R2 و VDz2 برای تنظیم جریان در ترمینال کنترل استفاده می شود و نسبت وظیفه خروجی برای دستیابی به هدف تثبیت ولتاژ تغییر می کند.
共模扼流圈L2能减小由一次绕组接D端的高压开关波形所产生的共模泄漏电流。C7为保护电容,用于滤掉由一次、二次绕组耦合电容引起的干扰。C6可减 小由一次绕组电流的基波与谐波所产生的差模泄漏电流。C5不仅能滤除加在控制端上的尖峰电流,而且决定自启动频率,它还与R1、R3一起对控制回路进行补偿。
شاخص های فنی اصلی این منبع تغذیه به شرح زیر است:
-
شاخص های فنی اصلی این منبع تغذیه به شرح زیر است: محدوده ولتاژ ورودی AC: U = 85 ~ 265 V;
-
فرکانس شبکه برق ورودی: FLL = 47 ~ 440 هرتز.
-
ولتاژ خروجی (io = 1.67a): uo = 12v;
-
حداکثر جریان خروجی: IOM=1.67A;;
-
توان خروجی پیوسته: Po=20W(TA=25℃ یا 15w (ta=50℃)؛
-
نرخ تنظیم ولتاژ: η = 78%;
-
حداکثر ولتاژ ریپل خروجی: ± 60 میلی ولت
-
محدوده دمای عملیاتی: TA = 0 ~ 50 ℃.
سوم ،منبع تغذیه DC-DC
1،نمودار مدار از 3 ولت به + 5 ولت و + 12 ولت
محصولات الکترونیکی قابل حمل که با باتری ها تغذیه می شوند معمولاً ولتاژ منبع تغذیه پایینی را اتخاذ می کنند که می تواند تعداد باتری ها را کاهش دهد و به هدف کاهش اندازه و وزن محصولات دست یابد. بنابراین، معمولاً از 3 تا 5 ولت به عنوان ولتاژ کاری استفاده می شود. برای اطمینان از پایداری و دقت مدار، یک منبع تغذیه تنظیم شده مورد نیاز است.
اگر مدار از ولتاژ کاری 5 ولت استفاده می کند، اما به ولتاژ کاری بالاتر نیاز دارد، اغلب باعث خجالت طراح می شود. این مقاله مداری متشکل از دو ماژول تقویت کننده را معرفی می کند که می تواند این مشکل را حل کند و تنها به دو باتری برای تامین برق نیاز دارد.
این مدار با اجزای جانبی کمی، اندازه کوچک، وزن سبک، خروجی پایدار 5+ و 12 ولت مشخص می شود و الزامات محصولات الکترونیکی قابل حمل را برآورده می کند. منبع تغذیه +5 ولت می تواند 60 میلی آمپر خروجی داشته باشد و حداکثر جریان خروجی منبع تغذیه + 12 ولت 5 میلی آمپر است.
مدار در شکل بالا نشان داده شده است. این شامل ماژول تقویت AH805 و ماژول تقویت FP106 است. AH805 یک ماژول تقویت کننده با ورودی 1.2 ~ 3 ولت و خروجی 5 ولت است که با تغذیه 100 ولت می تواند جریان 3 میلی آمپر را تولید کند. FP106 یک ماژول افزایش دهنده SMD است، با ورودی 4 ~ 6 ولت و ولتاژ خروجی ثابت 29 ± . 1 ولت، جریان خروجی می تواند به 40 میلی آمپر برسد، و AH805 و FP106 همگی ترمینال های کنترل خاموش کننده کنترل سطح هستند.
خروجی ولتاژ 3 ولت توسط دو باتری قلیایی 1.5 ولت به AH805 وارد می شود که ولتاژ +5 ولت را خروجی می دهد که یکی از آنها خروجی 5 ولت است و دیگری ورودی به FP106 برای تولید ولتاژ 28 ~ 30 ولت است که توسط تثبیت کننده ولتاژ تثبیت می شود. خروجی ولتاژ +12 ولت.
از شکل مشخص است که با تغییر مقدار تثبیت کننده ولتاژ لوله تثبیت کننده ولتاژ، ولتاژهای خروجی متفاوتی بدست می آید و استفاده از آن بسیار انعطاف پذیر است. پایه ⑤ FP106 ترمینال خاموش کردن برق کنترل است. وقتی برق قطع می شود، مصرف برق تقریباً صفر است. هنگامی که سطح فوت ⑤ به 2.5 ولت افزایش یابد، برق روشن می شود. وقتی سطح پایین پین ⑤ < 0.4 ولت باشد، منبع تغذیه خاموش می شود. می توان آن را با مدار یا دستی کنترل کرد. در صورت عدم نیاز به کنترل، پای پنجم به پای هشتم متصل می شود.
2،نمودار مدار 3.6 تا 9 ولت را با MC34063 بسازید
حالت عملکردی:
-
بدون بار: ورودی: 3.65 ولت، 18 uA (معادل باتری 600 میلی آمپر ساعت آماده به کار برای بیش از سه سال)
-
بار: خروجی: 9.88 ولت، 50.2 میلی آمپر، ورودی: 3.65 ولت، 186.7 میلی آمپر، راندمان 72 درصد
??
اصل کار:
-
وقتی بار نباشد 6 پین آی سی برق ندارند و کار نمی کنند. جریان کاری 3.65 ولت در ورودی تنها 18uA است (معادل باتری 600mAH در حالت آماده به کار برای بیش از سه سال)!
هنگامی که بار وجود دارد (جریان Ieb در Q1 وجود دارد)، قطب EC 8550 روشن می شود و آی سی می تواند با برق کار کند. اینکه آی سی کار می کند یا نه با وجود باری که معادل باتری است تعیین می شود. استفاده از آی سی برای تبدیل ولتاژ دارای راندمان بالا و خروجی پایدار است!
از این مدار می توان به عنوان «منبع تغذیه موبایل 4.2 تا 5 ولت بدون سوئیچینگ» با کمی بهبود و افزایش توان استفاده کرد. می توانید از جعبه باتری به عنوان منبع تغذیه پشتیبان برای تلفن همراه خود استفاده کنید!
چهارم ،مدار شارژ
1،نمودار مدار شارژر باتری قلیایی lm358
دو نظر متفاوت در مورد اینکه آیا باتری های قلیایی قابل شارژ هستند یا خیر وجود دارد. برخی می گویند می توان آن را شارژ کرد و تأثیر آن بسیار خوب است. برخی می گویند اصلا نمی توان آن را شارژ کرد و توضیحات باتری نشان می دهد که خطر انفجار وجود دارد. در واقع، باتری های قلیایی را می توان شارژ کرد و تعداد دفعات شارژ به طور کلی حدود 30-50 بار است.
در واقع، تسلط بر روش شارژ منجر به دو پیامد کاملا متفاوت می شود. اول از همه، شکی نیست که باتری های قلیایی قابل شارژ هستند. ضمناً در توضیحات باتری ها اشاره شده است که باتری های قلیایی قابل شارژ نیستند و شارژ شدن ممکن است منجر به انفجار شود.
این نیز درست است، اما توجه داشته باشید که کلمه "ممکن است" در اینجا باعث انفجار شود. شما همچنین می توانید آن را به عنوان سلب مسئولیت بیانیه محافظت از خود از طرف سازنده درک کنید. کلید شارژ باتری قلیایی دما است. تا زمانی که باتری بدون دمای بالا شارژ شود، فرآیند شارژ می تواند با موفقیت تکمیل شود. روش صحیح شارژ به چندین نکته نیاز دارد:
??
-
جریان پایین 50MA
-
اما 1.7 ولت شارژ کنید اما 1.3 ولت بگذارید
??
بعد از اینکه برخی افراد تمرین شارژ را امتحان می کنند، قاطعانه می گویند که نمی توانند شارژ کنند. دلایلی که نمی توانند برق را شارژ کنند، برای مدت کوتاهی از برق استفاده می کنند، نشت می کنند و منفجر می شوند، بیشتر مشکلات شارژرها است. اگر جریان شارژ شارژرها خیلی زیاد باشد، بسیار بیشتر از 50 میلی متر باشد، برای مثال، جریان شارژ برخی از شارژرهای سریع بالای 200 میلی متر باشد، نتیجه مستقیم این است که دمای باتری بسیار بالا است، که باعث گرم شدن آن در لمس می شود و باعث نشتی می شود. در موارد سبک و انفجار در موارد جدی.برخی از افراد برای شارژ از شارژرهای باتری قابل شارژ Ni-MH استفاده می کنند. شارژرهای درجه پایین عملکرد توقف خودکار شارژ را ندارند. اگر باتری برای مدت طولانی بیش از حد شارژ شود، نشت مایع و انفجار وجود خواهد داشت. یک شارژر بهتر عملکرد توقف شارژ خودکار را دارد، اما ولتاژ توقف شارژ به طور کلی روی 1.42 ولت باتری قابل شارژ Ni-MH تنظیم می شود، در حالی که ولتاژ شارژ کامل باتری قلیایی حدود 1.7 ولت ولت است.بنابراین اگر ولتاژ خیلی کم باشد احساس می شود شارژ نمی شود و زمان مصرف برق کم است که تاثیری ندارد. سپس این ایده وجود دارد که قبل از شارژ مجدد باتری تا زمانی که باتری کاملاً از بین نرود نباید تخلیه شود. به این ترتیب حتی بهترین باتری را هم می توان سه یا پنج بار شارژ کرد و تاثیر آن ضعیف است.به طور کلی توصیه می شود از باتری قلیایی نانفو با ولتاژ کمتر از 1.3 ولت استفاده کنید. بنابراین، اگر قصد دارید باتری های قلیایی را شارژ کنید، باید یک شارژر واجد شرایط با جریان شارژ حدود 50 میلی متر و ولتاژ قطع شارژ حدود 1.7 ولت ولت داشته باشید. به شارژر خود نگاه کنیدشارژرهای ویژه ای برای باتری های قلیایی در بازار وجود دارد که اصطلاحاً محصولات ثبت شده نامیده می شوند. در واقع یک مدار ساده با ولتاژ شارژ 1.7 ولت و جریان 50 میلی متر است. با استفاده از قطعات موجود LM358 و TL431 در دست، یک مدار ساده ساختم. ولتاژ قطع 1.67 ولت است که به طور خودکار شارژ را متوقف می کند. هزینه فقط دو یوان است. جهت معرفی دوستان علاقمند
توضیحات مرتبط:
باتری قابل شارژ منگنز قلیایی: بر اساس باتری قلیایی روی منگنز ساخته شده است. به دلیل استفاده از پودر روی بدون جیوه و افزودنی های جدید به آن باتری منگنز قلیایی بدون جیوه نیز می گویند. این نوع باتری را می توان ده ها تا صدها بار بدون تغییر ویژگی های تخلیه باتری قلیایی اصلی شارژ و استفاده کرد که نسبتاً مقرون به صرفه است.باتری قلیایی منگنز به اختصار باتری قلیایی منگنز نامیده می شود. در سال 1882 با موفقیت توسعه یافت، در سال 1912 توسعه یافت و در سال 1949 به تولید رسید. مشخص شد که وقتی از محلول الکترولیت KOH به جای NH4Cl به عنوان الکترولیت استفاده شد، هم الکترولیت و هم ساختار به شدت تغییر کردند و انرژی ویژه و جریان تخلیه باتری به طور قابل توجهی بهبود یافت.
مشخصات آن عبارتند از:
-
ولتاژ مدار باز 1.5 ولت است.
-
محدوده دمای کار بین -20 تا 60 درجه سانتیگراد است که برای مناطق مرتفع و سرد مناسب است.
-
ظرفیت تخلیه مداوم جریان سنگین حدود 5 برابر باتری اسیدی Zn-Mn است.
-
عملکرد تخلیه در دمای پایین آن نیز بسیار خوب است. زمان شارژ کمتر از 30 بار است، به طور کلی 10-20 بار، که نیاز به یک شارژر خاص دارد و از دست دادن ظرفیت شارژ بسیار آسان است.
2،نمودار مدار شارژر USB با توان متوسط 2.75 واتی
محصول سری LinkSwitch LNK613DG از یکپارچهسازی قدرت در این طراحی به کار گرفته شده است. این طرح برای تلفن همراه یا برنامه های شارژر USB مشابه، از جمله شارژر باتری تلفن همراه، شارژر USB یا هر برنامه ای با مشخصات ولتاژ/جریان ثابت بسیار مناسب است.
در مدار، دیودهای D1 تا D4 ورودی AC را اصلاح می کنند و خازن های C1 و C2 DC را فیلتر می کنند. L1، C1 و C2 یک فیلتر نوع π را تشکیل می دهند تا نویز EMI ناشی از هدایت حالت دیفرانسیل را کاهش دهند. اینها مربوط به ترانسفورماتور E-sheild of Power Integrations هستند؟ فناوری، این طراحی به راحتی می تواند الزامات EMI هدایت شده کلاس B EN55022 را با حاشیه کافی برآورده کند و به خازن Y نیازی ندارد. مقاومت ضد حریق، گداخت پذیر و زخمی RF1 محافظت از خطای جدی را فراهم می کند و می تواند جریان موج تولید شده در هنگام راه اندازی را محدود کند.
شکل 1 نشان می دهد که U1 توسط یک منبع تغذیه بایاس اختیاری تغذیه می شود که می تواند مصرف برق بدون بار را زیر 40 میلی وات کاهش دهد. مقدار خازن بای پس C4 مقدار جبران افت ولتاژ کابل را تعیین می کند. مقدار 1μF مربوط به جبران کابل خروجی USB 0.3 ω، 24 AWG است. (خازن 10 μF 0.49ω، کابل خروجی USB 26 AWG را جبران می کند. )
در مرحله ولتاژ ثابت، ولتاژ خروجی توسط کنترل سوئیچ تنظیم می شود. ولتاژ خروجی با پرش از دوره سوئیچینگ حفظ می شود. با تنظیم نسبت دوره فعال کردن به دوره غیرفعال کردن، می توان ولتاژ را حفظ کرد. این همچنین می تواند کارایی مبدل را در کل محدوده بار بهینه کند. تحت بار سبک (شارژ قطره ای)، نقطه محدود جریان کاهش می یابد تا چگالی شار مغناطیسی ترانسفورماتور کاهش یابد، در نتیجه نویز صدا و کاهش سوئیچینگ کاهش می یابد. با افزایش جریان بار، نقطه محدود کننده جریان نیز افزایش می یابد و دوره پرش کمتر و کمتر می شود.
هنگامی که هیچ چرخه سوئیچینگ نادیده گرفته نمی شود (به حداکثر نقطه توان رسیده است)، کنترل کننده در LinkSwitch-II به حالت جریان ثابت تغییر می کند. هنگامی که جریان بار نیاز به افزایش بیشتر باشد، ولتاژ خروجی کاهش می یابد. افت ولتاژ خروجی در ولتاژ پین FB منعکس می شود. در پاسخ به افت ولتاژ پین FB، فرکانس سوئیچینگ به صورت خطی کاهش می یابد، بنابراین خروجی جریان ثابت را دریافت می کند.
D5، R2، R3 و C3 مدار گیره RCD-R را تشکیل می دهند که برای محدود کردن افزایش ولتاژ تخلیه ناشی از اندوکتانس نشتی استفاده می شود. مقاومت R3 دارای مقدار نسبتاً زیادی است که برای جلوگیری از نوسان شکل موج ولتاژ تخلیه ناشی از اندوکتانس نشتی استفاده می شود که می تواند از نوسان بیش از حد در طول دوره خاموشی جلوگیری کند و در نتیجه EMI هدایت شده را کاهش دهد.
دیود D7 ثانویه را اصلاح می کند و C7 آن را فیلتر می کند. C6 و R7 می توانند به طور مشترک افزایش ولتاژ گذرا را در D7 محدود کرده و EMI هدایت شده و تابشی را کاهش دهند. مقاومت R8 و دیود زنر VR1 یک بار ساختگی خروجی را تشکیل می دهند که می تواند اطمینان حاصل کند که ولتاژ خروجی در حالت بی باری در حد قابل قبولی است و وقتی شارژر از شبکه AC جدا می شود باتری کاملاً تخلیه نمی شود. مقاومت های فیدبک R5 و R6 حداکثر فرکانس کاری و ولتاژ خروجی را در مرحله ولتاژ ثابت تنظیم می کنند.
V.منبع جریان ثابت
1،نحوه طراحی مدار محرک منبع جریان ثابت سه سیمه
مدار درایو منبع جریان ثابت وظیفه هدایت سنسور دما Pt1000 و تبدیل سیگنال مقاومت حس شده آن را که با دما تغییر می کند به سیگنال ولتاژ قابل اندازه گیری بر عهده دارد. در این سیستم، منبع جریان ثابت مورد نیاز باید دارای ویژگی های جریان خروجی ثابت، پایداری دمایی خوب، مقاومت خروجی زیاد، جریان خروجی کمتر از 0.5 میلی متر باشد (Pt1000 حد بالایی اثر گرمایشی ندارد)، زمین در یک انتهای بار، قطبیت قابل تغییر جریان خروجی و غیره
از آنجا که دما تأثیر کمتری بر پارامترهای تقویت کننده عملیاتی یکپارچه نسبت به پارامترهای ترانزیستور یا FET دارد، منبع جریان ثابت متشکل از تقویت کننده عملیاتی یکپارچه دارای مزایای پایداری بهتر و عملکرد جریان ثابت بالاتر است. به خصوص زمانی که یک انتهای بار نیاز به زمین دارد، به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین، منبع جریان ثابت تقویت کننده عملیاتی دوگانه نشان داده شده در شکل 2 پذیرفته شده است. تقویت کننده UA1 یک جمع کننده و UA2 یک فالوور را تشکیل می دهد. هر دو UA1 و UA2 تقویت کننده های عملیاتی دوقطبی OP07 با نویز کم، افست کم و بهره حلقه باز بالا هستند.
اجازه دهید پتانسیل در انتهای بالایی و پایینی مقاومت مرجع Rref در شکل 2 به ترتیب Va و Vb باشد و Va خروجی جمع کننده غیر معکوس UA1 است. وقتی مقاومتهای R1=R2 و R3=R4 گرفته میشوند، Va=VREFx+Vb، بنابراین جریان خروجی منبع جریان ثابت است:
مشاهده می شود که منبع جریان ثابت تقویت کننده عملیاتی دوگانه دارای ویژگی های قابل توجه زیر است:
-
بار را می توان زمین کرد.
-
هنگامی که تقویت کننده عملیاتی توسط منابع تغذیه دوگانه تغذیه می شود، جریان خروجی دو قطبی است.
-
جریان ثابت را می توان با تغییر VREF مرجع ورودی یا تنظیم مقاومت مرجع Rref0 متوجه شد، بنابراین به راحتی می توان جریان کم پایدار و کالیبراسیون جبران را به دست آورد.
به دلیل عدم تطابق مقاومت ها، ولتاژ مقاومت مرجع Rref0 تحت تأثیر ولتاژ ترمینال Vb بار محرک آن قرار می گیرد. در عین حال به دلیل اینکه منبع جریان ثابت است قطعا Vb با تغییر بار تغییر می کند که بر پایداری منبع جریان ثابت تأثیر می گذارد. بدیهی است که این برای منابع جریان ثابت با دقت بالا غیرقابل قبول است. بنابراین، اصل انتخاب چهار مقاومت R1، R2، R3 و R4 این است که عدم تطابق باید تا حد امکان کوچک باشد و جهت عدم تطابق هر جفت مقاومت باید ثابت باشد. در عمل می توان تعداد زیادی مقاومت دقیق در همان دسته را غربال کرد و چهار مقاومت با مقادیر مقاومت مشابه را انتخاب کرد.
2،نمودار مدار سوئیچینگ منبع جریان ثابت ولتاژ با مقاومت بالا
توسعه ابزار نیاز به یک منبع جریان ثابت دارد که بتواند جریان 1MA را در مقاومت 0-3 مگا اهم تولید کند. یک منبع جریان ثابت با UC3845 همراه با باتری 12 ولت طراحی شده است. ترانسفورماتور یک پکیج ولتاژ بالا از تلویزیون رنگی است که در آن L1 به مدت 24 دور به دور هسته بسته فشار قوی اصلی، L3 با یک سیم پیچ از بسته اصلی ولتاژ بالا و L2 با ولتاژ بالا پیچیده می شود. بخشی از پکیج فشار قوی و L3 و LM393 یک مدار محدود کننده ولتاژ را تشکیل می دهند تا ولتاژ خروجی را بیش از حد بالا محدود کند و ولتاژ خروجی مدار باز را می توان با تنظیم R10 تنظیم کرد.
سلب مسئولیت: این مقاله از "Cloud Brain Think Tank" تکثیر شده است. این مقاله فقط دیدگاه های شخصی نویسنده را نشان می دهد و دیدگاه های Sacco Micro و صنعت را نشان نمی دهد. این فقط برای تجدید چاپ و به اشتراک گذاری برای حمایت از حمایت از حقوق مالکیت معنوی است. لطفاً هنگام چاپ مجدد منبع و نویسنده اصلی را ذکر کنید. در صورت وجود هرگونه تخلف، لطفا با ما تماس بگیرید تا آن را حذف کنیم.
تلفن شرکت: +86-0755-83044319
فکس/فکس: +86-0755-83975897
ایمیل: 1615456225@qq.com
QQ: 3518641314 مدیر لی
QQ: 332496225 مدیر کیو
آدرس: اتاق 809، بلوک C، ساختمان فناوری Zhantao، خیابان Minzhi شماره 1079، منطقه جدید Longhua، شنژن




粤公网安备44030002007346号